Zobacz czym oddychasz. Zmień to!
W dniu dzisiejszym przy Balonie Widokowym odbył się briefing Polskiego Alarmu Smogowego, na którym podsumowano czwartą edycję kampanii – „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
Przedstawiono rezultaty kampanii z wykorzystaniem mobilnych płuc, które odwiedziły 63 lokalizacje w 9 województwach.
Mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor jaki przybierają po dwóch tygodniach „oddychania’ w zasmogowanych miejscowościach. Grafitowy kolor w Czerwionce-Leszczyny, czarny w Chełmcu czy Zabrzu pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze. Ale nie tylko gminy ze Śląska czy Małopolski zmagają się ze smogiem. Spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy, w dzielnicy Miedzyń – mówi Piotr Sergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, dostrzega nieznaczny postęp w likwidacji „kopciuchów”, ale istnieje realna groźba, że ten proces zostanie zatrzymany, a nawet odwrócony. Jego zdaniem „programy dotacyjne do wymiany kotłów nie będą skuteczne, jeśli nie będzie towarzyszyć im konsekwentna polityka antysmogowa.
Zakończenie kampanii było okazją do pokazania, jak działania antysmogowe (regulacje prawne i likwidacja kotłów) przyczyniły się do poprawy jakości powietrza. Największe efekty odnotowano w Krakowie. Eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego wskazali, że dzięki zakazowi spalania węgla i drewna w stolicy Małopolski stężenie pyłów i rakotwórczego benzoapirenu spadło o ponad 40 proc. co przełożyło się na polepszenie stanu zdrowie krakowian.