Skip to content

Godziny otwarcia
Informacje o lotach w godzinach od 9.00 do 20.00 przez 7 dni w tygodniu.

Loty są zależne od warunków pogodowych i odbywają się przez cały rok przez 7 dni w tygodniu, czasami nawet do godziny 22:00 lub później.

Uwaga:
zawsze przed przyjściem na lądowisko prosimy o sprawdzenie komunikatu https://balonwidokowy.pl/komunikat/ lub proszę zadzwonić pod nr tel. 500 35 05 05. Loty odbywają się tylko w odpowiednich warunkach meteorologicznych! Loty mogą być również przerwane bez uprzedzenia, z powodu zmiany warunków atmosferycznych.

Uwaga:
ze względu na silne uzależnienie od warunków pogodowych nie prowadzimy rezerwacji.

Minimalny czas lotu: 10min

Dane techniczne

Ilość pasażerów: 1-30
Ilość pasażerów jest zależna od siły wiatru, temperatury i ciśnienia atmosferycznego. To pilot śledząc zmieniające się parametry lotu i warunki meteo w czasie poprzedniego lotu, podejmuje decyzję, ile może zabrać do pasażerów na następny lot.

Maksymalna siła wiatru pozwalająca na lot: 13 m/s (46,5 km/h), (25 kn)

Gaz: Hel – 6000m3
Powłokę balonu w ok. 90% stanowi komora helowa, która jest wypełniona helem o bardzo wysokiej czystości 99,995%. Hel jest gazem szlachetnym, lżejszym od powietrza, obojętnym, niepalnym i całkowicie bezpiecznym. Pierwsze sterowce były napełniane łatwo palnym wodorem, obecnie napełnianie balonów gazowych wodorem jest zabronione.

Zgodnie z prawem Archimedesa, balon unosi się w powietrzu, ponieważ siła wyporu na nie działająca jest większa niż siła ciężkości. Jeden metr sześcienny helu może podnieść ciężar o wadze ok. jednego kilograma. Oznacza to, że 6000 metrów sześciennych zapewnia udźwig, który podniesie ciężar o wadze ok. sześciu ton. Sumaryczny ciężar czaszy balonu, sieci i gondoli to ok. 2,25 tony. Oznacza to, że po odjęciu ciężaru własnego balonu wolny udźwig wynosi ok. 3,75.

Balon zabierając na pokład maksymalną ilość 30 pasażerów, zachowuje dalej 1,2 t. wolnego udźwigu, który pozwala przeciwdziałać podmuchom wiatru. Im większy wiatr, tym mniejszą ilość pasażerów pilot może zabrać na pokład, aby zapewnić odpowiednio duży wektor siły wyporu.

Najwyższy pułap: 275m
Najwyższa możliwa wysokość, na którą może się wznieść gondola to 275m, szczyt balonu znajduje się wówczas na wysokości 310m. Standardowe loty odbywają się na wysokość pomiędzy 120m – 150m.

Średnica balonu: 22,46m
Średnica gondoli: 5,8m
Średnica liny stalowej: 22mm
Współczynnik bezpieczeństwa: 10

Bezpieczeństwo
Cały system jest zaprojektowany z wyjątkowo dużym zapasem bezpieczeństwa – założony współczynnik przekracza SF10. System platformy widokowej ma wszystkie atesty przewidziane przez Unię Europejską dla statków powietrznych łącznie z homologacją EASA, a nasza firma posiada certyfikat przewoźnika lotniczego wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w Polsce.

Cennik: https://balonwidokowy.pl/cennik/